Kochani!
Życie ma swoje uroki, różnorodne i wielobarwne. Odkąd dowiedziałam się, że jedna z zaprzyjaźnionych autorek - Marlena Rytel, zdecydowała się podjąć radykalne kroki do tego, by powiedzieć - basta! - nielegalnemu pobieraniu książek w internecie, wiedziałam, że nie może mnie w tej akcji zabraknąć. Od samego początku wspieram dziewczyny (w tym Marikę - wyjaśnienie poniżej) choćby gestem udostępniania ich treści - informacji o akcji - na moim fp.
Ale, zanim oddam głos dziewczynom, podzielę się z Wami też gorzką refleksją. Odkąd udostępniam informacje i swoje jasne stanowisko poparcia ich działań, niestety, ale ubywa mi polubień mojego fp na facebooku. Tak, tak... o czym to świadczy? Odpowiedzcie sobie na to pytanie sami.
Ja mogę odpowiedzieć za siebie. Nie przestanę, popieram i wspieram!
JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?
"Pamiętam moment, w którym powiedziałam: DOŚĆ! Po przeczytaniu wpisu jednej z autorek, w którym napisała, że jej książkę pobrano w ciągu tygodnia ponad tysiąc pięćset razy (!) coś we mnie pękło. Zaczęłam publikować swoje zdjęcia opatrzone napisem "Stop kradzieży w Internecie". Wywołałam swoją prywatną akcję, na prywatnym profilu. Na blogu umieściłam wpis "Kradzież kontra KRADZIEŻ ", który, ku mojemu zdziwieniu, zebrał pozytywne reakcje i udostępniony został przez inne osoby! Nie omieszkałam pochwalić się swoim małym sukcesikiem mężowi.
- A może zrób ogólnopolską akcję? - zaproponował - Nie tylko na profilu, ale żeby głośno o tym było w całym kraju.
- E, tam. Ten problem istnieje od bardzo dawna i pewnie niejedna osoba próbowała z tym walczyć- wzruszyłam ramionami.
- Próbowała, próbowała, ale może to Tobie właśnie uda się coś z tym zrobić! - zachęcał. - Spróbuj, co ci szkodzi? Jakaś petycja, media... fejsbuk swoją drogą, publikuj dalej, ale jakbyś zainteresowała tym innych na szerszą skalę, to może i politycy chętniej by się nad tym pochylili?
- Mogłabym na początek utworzyć stronę na fb - podchwyciłam pomysł- I napisać do kilku osób.
Od razu ruszyłam do pracy. Dzięki temu dołączyła do mnie Marika Krajniewska. Pisałyśmy ze sobą zupełnie o czymś innym i wyszło co wyszło? Akcję poparła również Ania Matusiak Rześniowiecka, która zaprosiła nas do studia RDC ❤ A od wczoraj wspiera też Anna Łacina- pisarka. Co możecie zrobić? Udostępniajcie list otwarty. Zachęcajcie autorów, wydawców, tłumaczy książek, ilustratorów, księgarzy, do zgłaszania się do mnie w wiadomości prywatnej lub na moim profilu Marlena Rytel (https://www.facebook.com/marlenarytel/) w celu wpisania na listę poparcia. Im nas więcej, tym akcja ma większą szansę na powodzenie!
Co jeszcze robię w tej sprawie? Wysyłam wiadomości i e-maile do portali internetowych, informacyjnych i redakcji gazet z prośbą o nagłośnienie naszej akcji. Na razie i od razu odpowiedziała na moją prośbę właśnie Ania, której jestem ogromnie wdzięczna❤ A może wśród Was znajdzie się osoba, która posiada tzw "znajomości" w mediach? Pamiętajcie! Nie walczę dla siebie, walczę dla Nas, dla Was! Ja wywołałam wojnę, ale aby wygrać, bitwy musimy toczyć razem! Sama nie dam rady!
Powiedzmy wspólnie STOP KRADZIEŻY W INTERNECIE! Wraz z mężem opracowałam logo akcji. Życzliwa dusza dopracuje go profesjonalnie. Jeszcze nie mogę zdradzić kim jest ta kochana osoba. Czekam na Was! Razem możemy więcej!
A mojemu ukochanemu mężowi dziękuję za wsparcie i wiarę we mnie ❤"
Marlena Rytel
AUDYCJA W RADIU DLA CIEBIE
LIST OTWARTY
Kochani autorzy, autorki, pisarze, pisarki, tłumacze książek, ilustratorzy, wydawcy, księgarze, czytelnicy, blogerzy książkowi, recenzenci! Zwracam się do Was z gorącą prośbą o poparcie naszej akcji STOP kradzieży w internecie. To już nie są incydentalne przypadki. To już jest prawdziwa plaga! Plaga, z którą należy, a nawet trzeba walczyć! Dość okradania autorów, twórców, wydawców, księgarzy z ich pracy! Musimy w końcu powiedzieć DOŚĆ! Musimy w końcu zacząć działać, zamiast pokornie znosić fakt, iż jesteśmy okradani z pieniędzy, na które uczciwie zarabiamy. Tracimy nie tylko my, ale i czytelnicy, chcący legalnie wspierać naszą pracę. Dlatego zjednoczmy się w walce z kradzieżą w internecie. Zgłoście się w komentarzu lub w wiadomości prywatnej. Podajcie dalej, udostępniajcie. Im nas więcej, tym większa szansa na to, że nasz głos zostanie wysłuchany. Każdy autor, pisarz, tłumacz, wydawca, księgarz, ilustrator, po zgłoszeniu, zostanie wpisany na listę. Może znajduje się wśród nas ktoś, kto pracuje w redakcji gazety lub portalu dziennikarskim? Albo ma możliwość opublikowania w w/w informacji o naszej akcji i Listu Otwartego? Im więcej osób dowie się o naszych działaniach, tym większe mamy szanse na powodzenie. Poniżej publikuję List Otwarty, który wyślemy do naszych rządzących. Z góry dziękuję!
Marlena Rytel
Marika Krajniewska
Warszawa, dnia...07.2019r.
Pan Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki Pan Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro
Pan Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński
Posłowie i Senatorowie Parlamentu RP
LIST OTWARTY
Szanowni Państwo,
My, niżej podpisani autorzy książek, ilustratorzy, graficy, tłumacze, wydawcy, księgarze, blogerzy książkowi, recenzenci, oraz czytelnicy popierający całym sercem poniższą akcję, zwracamy się z prośbą o wysłuchanie naszego głosu.
W związku z bardzo licznymi przypadkami nielegalnych internetowych udostępnień i pobrań naszych utworów na coraz liczniej powstających serwisach oferujących usługi tego typu, zwracamy się do Państwa o pomoc w stanowczym przeciwstawieniu się takim procederom.
Na coraz bardziej masowym nielegalnym udostępnianiu i pobieraniu książek przez internet, tracą nie tylko pisarze. Traci przede wszystkim kultura, czytelnicy chcący legalnie ją wspierać, oraz traci skarb państwa. Im mniej sprzedanych książek, tym mniej pieniędzy od autorów, wydawców, dystrybutorów i księgarzy zasila budżet państwa. Napisanie książki to na ogół co najmniej rok ciężkiej pracy autora, związanej nie tylko z pisaniem, ale często i z pracochłonnym zbieraniem materiałów. Jej wydanie to kilka miesięcy pracy zespołu wydawnictwa, a potem kolejnych kilka - dystrybutorów i księgarzy. Natomiast nielegalne udostępnienie książki w internecie to tylko kilka naciśnięć klawisza, i kilka, żeby ją nielegalnie pobrać. Kradzież w internecie jest kradzieżą, jak każda inna. Z powodu narastającej plagi nielegalnych udostępnień na książce nie zarobi żadna z osób, które nad książką pracowały, żadna z nich również w związku z tym nie zapłaci od tych dochodów podatku. Książka krąży wyłącznie w szarej strefie.
Nie możemy się na to zgodzić! W jaki sposób my, autorzy, wydawcy oraz osoby zawodowo związane z powstawaniem książki mamy krzewić kulturę i miłość do literatury, jeśli jesteśmy jawnie okradani? Postulujemy więc działania w obronie własności intelektualnej, w obronie praw autorskich, naszej pracy, naszego źródła utrzymania, w obronie kulejącej kultury i czytelnictwa, a także w interesie państwa polskiego. Aby walczyć z plagą kradzieży w sieci, potrzebujemy wsparcia zarówno społeczeństwa, jak i odpowiednich organów państwowych.
Dlatego wnioskujemy o:
1. Zwiększenie kary dla osób nielegalnie udostępniających książki.
2. Wdrożenie kar dla osób pobierających nielegalnie książki.
3. Konsekwentne ściganie kradzieży własności intelektualnej w internecie.
4. Ustawę umożliwiającą podjęcie kroków prawnych w stosunku do serwisów umożliwiających kradzież własności intelektualnej.
5. Społeczną akcję informacyjną dotyczącą powyższego problemu.
Mamy nadzieję, że nasz apel nie pozostanie bez odpowiedzi i odpowiedniej reakcji ze strony ustawodawców.
Z wyrazami szacunku:
1. Marlena Rytel – autorka książek, inicjatorka akcji i założycielka strony STOP kradzieży w internecie.
2. Marika Krajniewska – autorka książek, wydawca, założycielka strony STOP kradzieży w internecie
3. Agnieszka Krizel - poetka
4. Anna Zgierun - Łacina - autorka książek
5.Anna Fryczkowska - autorka książek
6. Magdalena Zimniak- autorka książek
7. Małgorzata Warda - autorka Książek.
8. Edyta Świętek - pisarka
9. Anna Crevan Sznajder - autorka książek
10. Róża Musiał - pisarka
11. Greta Gulsen - autorka książek
12. Adrian John Kenzie - pisarz
13. Adriana Pienszke- Rak - pisarka
14. Monika Łucja Arora - pisarka
15. Ada Johnson - pisarka
16. Daria Dziedzic - pisarka
17. Nina Nirali - autorka
18. Iwona Banach - autorka i tłumaczka książek
19. Agnieszka Jordan - Gondorek - autorka książek
20. Kamila Malec - autorka książek
21. Angelika Ślusarczyk - autorka książek
22. Aneta Krasińska - pisarka
23. Małgorzata Manelska - autorka książek
24. Katarzyna Wycisk - artystka - grafik, malarka, ilustratorka
25. Joanna Sykat - pisarka
26. Katarzyna Mak - autorka książek
27. Małgorzata Radtke - autorka książek
28. Anita Gierak - autorka książek
29. Robert Gałka - autor książek
30. Małgorzata Karolina Piekarska - pisarka
31. Marta Fox - pisarka
32. Katarzyna Ryrych -pisarka, ilustratorka
33. Marcin Pałasz - pisarz
34. Anna Janko - pisarka
35. Romek Pawlak - pisarz
36. Manula Kalicka - pisarka, agentka literacka
37. Małgorzata Strękowska-Zaremba - pisarka
38. Renata Piątkowska, pisarka
39. Magdalena Witkiewicz- pisarka
40. Katarzyna Bulicz - Kasprzak - pisarka
41. Piotr Tymiński - pisarz
42. Renata Czaban - Kryczka - autorka książek
43. Zuzanna Arczyńska- autorka książek
44. Krystyna Lipka-Sztarbałło - ilustratorka
45. Agata Widzowska- pisarka
46. Joanna Jagiełło - pisarka
47. Roman Kręplewicz - autor tekstów, poeta
48. Ałbena Grabowska - pisarka
49. Katarzyna Wasilkowska, pisarka
50. Andrzej Marek Grabowski - pisarz
51. Agnieszka Urbańska, autorka
52. Katarzyna Sadowska - ilustratorka
53. Katarzyna Misiołek - pisarka
54. Agata Suchocka - autorka książek
55. Hanna Greń - pisarka
56. Lucyna Olejniczak - pisarka
57. Wioletta Leśków - Cyrulik - pisarka
58. Anna Sikorska - autorka monografii naukowej, badaczka filmów.
59. Magdalena Majcher - pisarka
60. Beata Majewska - pisarka
61. Marta Matulewicz - autorka książek
62. Sylwia Winnik – pisarka
63. Anna Sakowicz - pisarka
64. Anna M. Brengos - pisarka
65. Karolina Wilczyńska - pisarka
66. Katarzyna Georgiou - pisarka
67. Wioletta Sawicka - pisarka
...
Lista pozostaje wciąż otwarta, zgłaszajcie się przez facebooka.
Wspierajcie i Wy!
Również się podpisuje.
OdpowiedzUsuńPobieranie treści raz umieszczonych w internecie nie jest nielegalne. Proszę sobie przeczytać ustawę o prawach autorskich i się douczyć bo narazie tylko się Panie ośmieszją. Druga sprawa może się Panie wypowiedzą na temat 3% podatku od nagrywarek, płyt itd itp, z którego pieniądze są przeznaczone na pokryciecstrat autorów związanych ze ściąganiem treści z internetu bez płacenia. Przypominam, że podatek płacą wszyscy, którzy kupują wyżej wymienione rzeczy, bez względu na ich przeznaczenie. Jeśli dostajecie Panie z tego tytułu pieniądze to może to Panie jesteście "złodziejkami" w majestacie prawa?
OdpowiedzUsuń>Pobieranie treści raz umieszczonych w internecie nie jest nielegalne<
UsuńAleż panie o tym wiedzą - tylko chcą, żeby prawo się zmienuiło i pobieranie stało się nielegalne.
I moja opinia:
Usuńhttp://seczytam.blogspot.com/2019/08/uzytek-wasny-i-kociokwik-niszowych.html